Główna  /  Wycieczki  /  Zagraniczne

 Gruzja Armenia 27.06.2023

Tibilisi / Gruzja / Armenia

Gruzja Armenia 27.06.2023

NOWOŚĆ

POLECAMY

Profil: pielgrzymka, wycieczka, zagraniczne

Udogodnienia: WC

Cena: 2 850 zł + 770 $

Rezerwuj Zapytaj o ofertę

Zadzwoń

  • tel. 882 114 244

Opis:

Po rezerwacji prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 2850 zł. na konto Biura Arka. Pozostałą kwotę 770$ zabieramy ze sobą i wpłacamy przewodnikowi w Gruzji. 

 

Stolica Gruzji jest unikatowa. Tbilisi położone jest na kilku górskich wzgórzach, na które schodami wkradają się stare dzielnice miasta. Przez Tbilisi przepływa  rzeka Mtkwari z malowniczymi skalistymi brzegami, nad która wznosi się największa świątynia gruzińska – Kościół Świętej Trójcy (Cminda Sameba). Stare Miasto- historyczne centrum Tbilisi. 

 

Zwiedzanie niezwykłych zabytków Ormian.
Armenia – to piękno przyrody w najlepszej odsłonie oraz kraj, który jako pierwszy z chrześcijaństwa uczynił religię państwową. To miejsce, które kojarzy sie z gościnnością, wygasłymi wulkanami i koniakiem.

Otoczenie surowych górskich krajobrazów oraz mnogość zabytków z najróżniejszych epok historii Armenii to motywy przewodnie tego wyjazdu. Zobaczymy najważniejsze ormiańskie świątynie, budowle pochodzące ze starożytności oraz wykute w skałach kościoły z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Będziemy podziwiać wspaniałe krajobrazy z sylwetką majestatycznej góry Ararat w tle, biesiadować przy suto zastawionych stołach i delektować się lokalnymi trunkami. Naszą bazą będzie Erywań, skąd każdego dnia będziemy wyruszać na zwiedzanie kolejnych zakątków Armenii.

 

Cena:

Min. 40 osób - 2850 PLN + 770 $

Min. 30 osób - 2950 PLN + 780 $ 

 

 

Opiekun duchowy: ks. Marcin Chruściel

 

 

W cenie:

-  bilet lotniczy,

- transport na terenie Gruzji i Armenii,

- zakwaterowanie w hotelach 3*** w pok. 2os. (jedynki za dopłatą – 199 USD),

- wyżywienie H/B (śniadania i obiadokolacje),

- ubezpieczenie KL, NNW rozszerzone o choroby przewlekłe i Covid-19( zachorowanie i kwarantanna),

- koszty zwiedzania wg programu,

- przewodnik z jęz. polskim,

- zestaw słuchawkowy tour guide.

Uwagi:

Cena nie zawiera:
• wyżywienia nieujętego w programie
• zwyczajowych napiwków: ok. 30 EUR
• dopłaty do pokoju 1-os. w hotelach: 550 PLN

 

Plan:

Dzień 1 WARSZAWA - LOTNISKO CHOPINA

Dzień 1

WARSZAWA - LOTNISKO CHOPINA
Spotkanie grupy na lotnisku Chopina w Warszawie o godz. 18:00 ( przy kaplicy lotniskowej). Wylot do Tbilisi o godz. 21:30. Lądowanie o godz. 3:10 czasu lokalnego
( różnica 2 godzin ). Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie.
Dzień 2 TIBILISI

Dzień 2

TIBILISI
Późne śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi. Stolica Gruzji jest unikatowa. Tbilisi położone jest na kilku górskich wzgórzach, na które schodami wkradają się stare dzielnice miasta. Przez Tbilisi przepływa rzeka Mtkwari z malowniczymi skalistymi brzegami, nad która wznosi się największa świątynia gruzińska – Kościół Świętej Trójcy (Cminda Sameba). Stare Miasto- historyczne centrum Tbilisi. Pospacerujemy po wielokulturowej tbiliskiej starówce, wjedziemy kolejką gondolową pod górujący nad miastem pomnik Matki Gruzji, przejdziemy pod murami twierdzy Narikala, odwiedzimy najstarszą dzielnicę miasta - Abanotubani – z łaźniami siarkowymi i meczetem, zobaczymy most i kościół Metechi, z którymi związane są losy gruzińskich męczenników: św. Zuzanny i Abo, katedrę Sioni, w której przechowywany jest krzyż najważniejszej świętej gruzińskiej - Nino, a także najstarszą świątynię w Tbilisi –bazylikę Anczischati, synagogę żydowską, oraz słynny Most Pokoju.
Dzień 3 KAZBEGI

Dzień 3

KAZBEGI
Śniadanie. Następnie wyruszymy w stronę gór Wysokiego Kaukazu jedną z najciekawszych tras w kraju - Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zwiedzimy twierdzę Annanuri (XVI-XVII w.), urokliwie położoną nad zasilającym tutejszą elektrownię zbiornikiem wodnym Żinwali. Następnie jadąc wzdłuż rzeki Aragvi, miniemy kurort narciarski Gudauri i dotrzemy do Stepancmindy (dawniej Kazbegi). Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na szczyt Kazbek (5047 m n.p.m.), jeden z sześciu najwyższych szczytów Kaukazu. Wjazd jeepami pod kościół Św. Trójcy (Cminda Sameba), zbudowany na wysokości 2170 m n.p.m. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 4 MCCHETA

Dzień 4

MCCHETA
Śniadanie. Przejazd do duchowej stolicy Gruzji – Mcchety. Wjedziemy pod górujący nad miastem Kościół Dżwari (VI w.), skąd roztacza się niezapomniany widok na łączące się rzeki Aragwi i Mtkwari. Następnie odwiedzimy wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO katedrę Sveti Cchoveli (Drzewa Życia), gdzie złożono szatę Pan Jezusa i gdzie znajdują się groby gruzińskich królów z dynastii Bagratydów. Udamy się również do żeńskiego klasztoru Samtavro, w którym pochowano króla Miriana i królową Nanę – władców, którzy w 337 roku przyjęli chrześcijaństwo. Tu można pomodlić się również u grobu XX-wiecznego świętego – Gabriela. Po południu spacer Aleją Szota Rustaveli- najważniejszą ulicą Tbilisi. Wieczorem tradycyjny wieczór gruziński w restauracji. Nocleg.

Dzień 5 KACHETIA

Dzień 5

KACHETIA
Śniadanie. Wyjazd do Kachetii, krainy słynnego, gruzińskiego wina. Odwiedzimy w Bodbe klasztorny kompleks Świętego Jerzego i grób Świętej Nino, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji. Zwiedzimy “miasto wiecznej miłości”- Signaghi, które znajduje się na górze grzbietu górskiego z widokiem na dolinę Alazani. Następnie zobaczymy jeden z ważniejszych zabytków architektury gruzińskiej: pozostałości po średniowiecznym mieście, dawnej stolicy Kachetii – Gremi, z zachowanym na wzgórzu kościołem św. Archaniołów i trzypoziomową wieżą mieszkalną – zamkiem. Czeka nas również degustacja wina w jednej z gruzińskich winiarni, gdzie dowiemy się co różni europejską i gruzińską metodę produkcji wina. Powrót do Tbilisi. Nocleg.
Dzień 6 UPLISCYCHE – GORI - BORDŻOMI

Dzień 6

UPLISCYCHE – GORI - BORDŻOMI
Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd do Upliscyche – najstarszego skalnego miasta Gruzji, którego historia sięga V w. p.n.e. Przejedziemy przez Gori, rodzinne miasto Stalina, w którym znajduje się poświęcone mu muzeum W miejscowości uzdrowiskowej Bordżomi można będzie pospacerować po Parku Zdrojowym oraz skosztować leczniczej wody mineralnej. Obiadokolacja i nocleg w Akhalcyche.
Dzień 7 WARDZIA - ERYWAŃ

Dzień 7

WARDZIA - ERYWAŃ
Śniadanie. Kierujemy się na południe, jadąc wzdłuż głównej rzeki Kaukazu – Mtkvari. Po drodze zobaczymy imponującą twierdzę Chertwisi, która – jak głoszą legendy – miała stać w tym strategicznym miejscu już za czasów Aleksandra Wielkiego. Następnie odwiedzimy przypominające plaster miodu skalne miasto Wardzia, wykute za panowania króla Jerzego III i królowej Tamar (XII-XIII w.). Po przerwie kawowej przejazd w stronę przejścia granicznego. Przez Giumri, drugie pod względem wielkości miasto Armenii. Przyjazd do stolicy – Erywania. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 8 ERYWAŃ

Dzień 8

ERYWAŃ
Śniadanie. Następnie spacer po Erywaniu. Odwiedzimy Instytut Księgi Matenadaran z największą na świecie kolekcją manuskryptów, zobaczymy słynną Kaskadę, przejedziemy przez Plac Wolności z gmachem Opery, a także Plac Republiki. Następnie wyruszymy do wykutego w skale kompleksu klasztornego Geghard, gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Klasztor został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela. Odwiedzimy również Garni, gdzie na terenie dawnej twierdzy znajduje się unikalny zabytek - świątynia boga słońca Mitry. Stąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po powrocie do Erywania obiadokolacja i nocleg.
Dzień 9 JEZIORO SEVAN

Dzień 9

JEZIORO SEVAN
Śniadanie. Po śniadaniu udamy się na słynny „ pchli targ „ – Vernisaż, gdzie zakupimy niezwykłe pamiątki ormiańskie oraz przepiękne szachy i dywany. Przejazd nad Sevan, zwany „Morzem Armenii” – największe jezioro Kaukazu. Zwiedzimy urokliwie położony zespół klasztorny Savanavank (VIII-IX w.), znany jako „Czarny Klasztor”. Powrót na obiadokolację do hotelu.
Dzień 10 ECZMIADZYN

Dzień 10

ECZMIADZYN
Śniadanie. Wyjazd do pięknego monastyru KhorWirap, skąd rozciąga się panorama na znajdującą się po tureckiej stronie świętą górę Ormian – Ararat (5165 m n.p.m.). Na jej szczycie w czasie Potopu miała osiąść Arka Noego. Według podań, w studni na terenie klasztoru przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel, założyciel kościoła ormiańskiego. Przejazd do Eczmiadzynu– „ormiańskiego Watykanu”, siedziby katolikosa – Głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Zobaczymy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół i klasztor św. Ripsime oraz kościół św. Gajene (VII wiek). W drodze powrotnej do Erywania obejrzymy pozostałości po zbudowanej z kamienia wulkanicznego monumentalnej świątyni Zwartnoc. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 11 ERYWAŃ

Dzień 11

ERYWAŃ
Śniadanie. Zwiedzanie Błękitnego Meczetu, jedynego meczetu w Armenii. Następnie przejazd na Wzgórze Jaskółki, miejsca upamiętniającego ludobójstwo Ormian, zwiedzanie muzeum. Czas wolny na ostatnie zakupy przed powrotem i pakowanie. Obiadokolacja. Nocleg w Erewaniu
Dzień 12 POWRÓT

Dzień 12

POWRÓT
Około godziny 01:30 wykwaterowanie i wyjazd na lotnisko. O godz. 5:25 wylot z Erywania i lądowanie o godz. 7:20 w Warszawie.

Galeria:

 Gruzja Armenia 27.06.2023/1
 Gruzja Armenia 27.06.2023/2
 Gruzja Armenia 27.06.2023/3
 Gruzja Armenia 27.06.2023/4
 Gruzja Armenia 27.06.2023/5
 Gruzja Armenia 27.06.2023/6
 Gruzja Armenia 27.06.2023/7

Terminy

please wait...

Położenieplease wait ...

Trasa

Rozkład jazdy

Dopłaty i zniżki

Proszę czekać ...